تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده

تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده

تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده

اجزای تشکیل‌دهنده بتن معمولا مجموعه‌ای از شن، ماسه و ماده‌ای چسبناک متشکل از سیمان و آب است که باید با اختلاط و نسبت مشخصی با یکدیگر ترکیب شوند. از پر‌کاربرد‌ترین انواع بتن در صنعت ساخت‌و‌ساز، بتن آماده است که اغلب در کارخانه‌های سیمان تولید شده و به وسیله کامیون یا میکسر به محل اجرای پروژه آورده می‌شود. مهم‌ترین عنصر سازنده بتن آماده که نوع و میزان آن در هنگام تولید، روی کیفیت و مقاومت بتن تاثیر می‌گذارد سیمان است. در ادامه این مقاله قصد داریم تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده را بررسی کنیم.

سیمان چیست؟ بررسی انواع سیمان، کاربرد و اجزای آن

قبل از اینکه به بررسی تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده بپردازیم، ابتدا باید درباره این ماده توضیح دهیم. از سیمان بیشتر در مصالح ساختمانی به عنوان یک ماده اتصال‌دهنده اجزای مختلف یک سازه استفاده می‌شود. سیلیکا، آهک، اکسید آهن، مگنزیا، سولفات کلسیم، آلکالین و سولفور تری اکسید و…برخی از اجزای تشکیل‌دهنده سیمان محسوب می‌شوند. خواص شیمیایی و فیزیکی سیمان را عناصر سازنده آن تعیین می‌کنند.

برای ساخت و تولید سیمان ابتدا مواد خام از معادن استخراج شده و به مواد خام آسیاب و خرد شده عناصر شیمیایی و افزودنی‌ها اضافه می‌شود. سپس برای تبدیل مواد خام به مواد اکسیدی و اماده شدن برای پخت در کوره به آن‌ها حرارت داده می‌شود.پخت مواد اکسیدی در کوره مهم‌ترین مرحله در ساخت سیمان محسوب می‌شود. در این بخش عناصر کلسیم و سیلیسیم دی اکسید چندین واکنش شیمیایی انجام داده و ماده‌ای به نام کلینکر می‎سازند. بعد از خروج کلینکر از کوره و قرار گرفتن در هوای آزاد، دمای آن از ۲۰۰۰ درجه سانتی‌گراد به ۱۰۰ درجه می‌رسد. در این مرحله کلینکر دوباره آسیاب شده و چندین ماده و افزودنی به ترکیب آن اضافه می‌شود تا سیمان بدست آید. در آخرین مرحله محصول نهایی در بسته‌های ۲۰ تا ۴۰ کیلویی قرار گرفته و از کارگاه به سیلو‌ها یا محل اجرای پروژه منتقل می‌شود.

تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده

کاربرد سیمان در صنعت ساخت‌و‌ساز

از انواع مختلف سیمان بسته به نوع کاربردی که دارند، برای بخش‌های متفاوتی از سازه‌ها استفاده می‌کنند. اما به طور کلی برخی از مواردی که در ادامه گفته خواهد شد از کاربرد‌های اصلی سیمان محسوب می‌شوند:

  • پایداری و مقاوم‌سازی سازه در برابر آب
  • استفاده از سیمان برای بنایی، بندکشی و گچ‌کاری
  • عنصر اصلی بتن برای ساخت قسمت‌های مختلف یک سازه
  • به کار‌گیری در پروژه‌های مهندسی مثل پل، سد و تونل

یکی از پرکاربرد‌ترین مصالح ساختمانی تهیه شده از سیمان، بلوک سیمانی است. این متریال‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی ساخته شده و بسته به نوع کاربری که دارند در بخش‌های متفاوتی به کار می‌روند. سیمان پرتلند، آب و مصالح سنگی (مخلوط شن و ماسه) از اجزای اصلی و تشکیل‌دهنده بلوک سیمانی هستند. وزن و حجم مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی باید براساس میزان تعیین شده برای مقاومت بلوک پیمانه شوند. بلوک‌های سیمانی براساس وزن و حجم به سه گروه سنگین، نیمه سبک و سبک تقسیم می‌شوند.

بلوک سیمانی یکی از مهم‌ترین اجزای صنعت ساخت‌وساز محسوب می‌شود که دارای ابعاد و کاربردهای متنوعی است. انتخاب درست بلوک سیمانی در گرو شناخت عواملی همچون شرایط آب‌وهوایی منطقه مورد نظر است. با توجه به کاربردهای فراوان بلوک سیمانی به عنوان یکی از مصالح ساختمانی، بررسی انواع و آشنایی با مزایا و معایب این محصول از جمله موارد مهمی است که نباید نادیده گرفته شود؛

بلوک سنگین متشکل از بتن، شن و ماسه است و به کار‌گیری آن باعث افزایش وزن سازه می‌شوند. به همین دلیل از بلوک سیمانی سنگین برای محوطه‌سازی و دیوارچینی استفاده می‌شود. بلوک سیمانی سبک عمدتا از پوکه‌های معدنی و افزودنی حباب‌ساز هوا استفاده می‌شود. این بلوک‌ها در ساخت سقف تیرچه به کار رفته و در سه گروه لیکا، پرلیت و پوکه‌ای قرار می‌گیرند. بلوک سیمانی از مقاومت و دوام بالایی برخوردار بوده و با محیط‌زیست سازگار است. یکی از دغدغه های سازندگان ساختمان ها و سازه های شهری، تهیه مصالح و متریال ساختمانی از تولید کننده استاندارد آن است، به عنوان مثال وب سایت شرکت کندو ( تولید کننده محصولات بتنی) اطلاعات کاملی رادر زمینه تولیدات بتنی در اختیار خریداران قرار خواهد داد و همچنین استانداردهای لازم را در زمینه تولیدات ساختمانی را اعمال میکند.

معرفی و بررسی کلی بتن آماده

اشاره شد که بتن آماده نوع خاصی از انواع بتن بوده که در کارخانه سیمان تولید و به وسیله کامیون به محل پروژه فرستاده می‌شود. بتن آماده در هنگام استفاده و به‌کار‌گیری به طور کامل ترکیب و مخلوط شده و حالتی یکنواخت دارد؛ به همین دلیل قیمت خرید آن بیشتر از بتن معمولی خواهد بود. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از این بتن برای پیمانکاران و مصرف‌کنندگان اشاره می‌کنیم:

  • استحکام و مقاومت بالا
  • صرفه‌جویی در مواد اولیه و انرژی
  • کاهش زمان ساخت پروژه
  • کاهش هزینه نیروی انسانی و نظارت

 

تاثیر سیمان در کیفیت و مقاومت بتن آماده

اهمیت کیفیت سیمان در تولید بتن آماده

سیمان اصلی‌ترین نقش را در میزان مقاومت، کیفیت و دوام بتن آماده ایفا می‌کند. برای ساخت بتن آماده باید از بهترین نوع سیمان با بالا‌ترین کیفیت استفاده شود. چرا که کیفیت سیمان تاثیر مستقیمی روی کیفیت بتن آماده داشته و می‌تواند برخی از ویژگی‌های آن را تحت تاثیر قرار دهد. یک سیمان با کیفیت عالی باید ۹۰ روز پس از تاریخ تولید استفاده شده و رنگ آن خاکستری متمایل به سبز باشد. همچنین بافت سیمان باید یکنواخت بوده و هیچ توده‌ای در آن وجود نداشته باشد.

 خرید مصالح ساختمانی استاندارد از تولید کننده محصولات بتنی

در این مقاله به صورت کلی درباره نقش سیمان در کیفیت بتن آماده صحبت کردیم. کیفیت سیمان فاکتور مهمی برای بالا ‌بردن مقاومت و کیفیت انواع بتن محسوب می‌شود. اگر برای ساخت‌و‌ساز و پروژوه‌ای که در پیش دارید به دنبال خرید بهترین مصالح ساختمانی هستید به وب سایت کندو مراجعه کنید.

مجموعه کندو از مجهز‌ترین کارخانه‌های تولید بلوک سیمانی بوده و در پروژه‌های موفق بسیاری همکاری کرده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره ۰۹۰۲۷۷۷۰۹۰۲ با مشاورین کندو در ارتباط باشید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه
جستجو
سایر ویژگی ها