انواع و سبک های خانه ویلایی

انواع و سبک های خانه ویلایی

انواع و سبک های خانه ویلایی

خانه‌های ویلایی در انواع و سبک‌های مختلفی ساخته می‌شوند. از مهم‌ترین سبک‌ها می‌توان به مدرن، کلاسیک و معاصر اشاره کرد. هر سبک دارای ویژگی‌ها، مواد و مصالح و زیبایی‌شناسی منحصربه‌فردی است. پیش از انتخاب یک طرح برای خانه، بهتر است با انواع و سبک های خانه ویلایی و ارتباط آن‌ها با روحیه و سلایق خود آشنا شوید.

انواع و سبک های خانه ویلایی
 

انواع ویلا

ویلا بر اساس شکل ساختاری، انواع مختلفی دارد. انواع خانه‌های ویلایی عبارت‌اند از:

خانه ویلایی همکف

ویلای فلت یا همکف، ساختمان‌هایی یک طبقه هستند که روی زمین یا بستری بتنی ساخته شده‌اند. این نوع خانه‌های ویلایی عموما هزینه ساخت کمتری نسبت به انواع دیگر دارند.

خانه ویلایی نیم پیلوت

در این نوع از خانه‌های ویلایی در بام خانه یک نیم طبقه طراحی و اجرا شده است. در ویلاهایی به شکل نیم پیلوت، از فضا به صورت بهینه استفاده شده است. این نوع ویلا به نسبت ویلا همکف از فضای بیشتری برخوردار است.

خانه ویلایی دوبلکس

یکی دیگر از انواع و سبک های خانه ویلایی طرح دوبلکس است. این خانه‌ها شامل دوطبقه است که از طریق پلکان به یکدیگر متصل شده‌اند. عموما در طبقه اول ویلاهای دوبلکس آشپزخانه، هال و پذیرایی و در طبقه دوم نیز سرویس‌های بهداشتی و اتاق‌خواب‌ها در نظر گرفته می‌شوند. هزینه ساخت و طراحی خانه‌های دوبلکس نسبت به انواع فلت و نیم پیلوت، بالاتر است.

خانه ویلایی تریبلکس

خانه‌های ویلایی تریبلکس در زمین‌هایی با مساحت کمتر ساخته می‌شوند. این بناها از سه‌ طبقه تشکیل می‌شوند که از طریق پلکان با هم ارتباط دارند. خانه‌های تریبلکس به دلیل برخورداری از ارتفاع بیشتر، دارای چشم‌انداز بهتری نسبت به دیگر انواع ذکر شده هستند.

سبک های مختلف خانه‌های ویلایی

سبک‌های بسیار متنوعی برای خانه‌های ویلایی در جهان وجود دارند. در این بخش، چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

معاصر

تعریف طراحی معاصر به طرز جالبی مشکل است؛ زیرا همیشه در حال تکامل است. چیزی که امروزه معاصر در نظر گرفته می‌شود، ممکن است چند سال دیگر با تعریف این اصطلاح مطابقت نداشته باشد. در مورد معماری معاصر هم همین مسئله صادق است.

به عبارت ساده، ویلاها و خانه‌های شهری معاصر منعکس‌کننده معماری دنیای مدرن هستند، نه معماری «مدرن». باید توجه داشت که بین معماری مدرن و معاصر تفاوت وجود دارد. معماری مدرن در واقع به دورانی بین دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰ باز می‌گردد، زمانی که واحدهای مسکونی با خطوط مشخص و مینیمالیسم شناخته می‌شدند. از سوی دیگر، سبک معاصر به سبک‌های معماری در حال تکامل رایج در قرن بیست و یکم اشاره دارد. ویلا یا خانه شهری با طراحی معاصر می‌تواند ترکیبی از دو طرح مختلف باشد و عنصری از نوآوری را در خود داشته باشد.

انواع و سبک های خانه ویلایی

 

کلاسیک

یکی از انواع و سبک های خانه ویلایی که طرفداران زیادی دارد، سبک کلاسیک است. این سبک خاص معماری از رومیان باستان و یونان سرچشمه گرفته است. سبک کلاسیک، زندگی مجلل و تجملات را به تصویر می‌کشد که در آن دوران رایج بود.

به طور کلی، خانه‌های ویلایی کلاسیک با پیروی از سه قاعده طراحی می‌شوند که معمار رومی “ویترویوس” بیان کرده است. این قوانین عبارت‌اند از:

  • استحکام
  • مفید بودن
  • زیبایی

عناصر ذکرشده را در هر ویلا و خانه شهری با طراحی کلاسیک پیدا خواهید کرد. در واقع این خانه‌ها دارای جذابیت زیبایی‌شناسی استثنایی، ظرافت و تجملات هستند و جهت ارائه یک سبک زندگی مجلل طراحی شده‌اند.

سنتی

یکی دیگر از انواع و سبک های خانه ویلایی سبک سنتی است. در این سبک، از مولفه‌های معماری سنتی ایرانی بهره گرفته شده است. عناصری مانند حیاط، حوض، هشت دری، سرسرا و … را می‌توان در این سبک از خانه‌های ویلایی مشاهده کرد. در این سبک، از مصالح سنتی و بومی مانند آجر برای نمای ساختمان بیشتر استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: نکات جذاب طراحی باغ ویلا سنتی

مدیترانه‌ای

نمای بیرونی گچ‌بری به رنگ سفید، هلویی یا زرد، سقف‌های کاشی قرمز کم شیب و پنجره‌ها و بالکن‌های گود از ویژگی‌های بارز سبک مدیترانه‌ای به شمار می‌آیند. سبک مدیترانه‌ای در دهه ۱۹۲۰ به وجود آمد. این سبک اساساً ترکیبی از معماری ایتالیایی و اسپانیایی است و معمولاً در مکان‌های گرم مانند دبی یافت می‌شود.

ویلاها و خانه‌های شهری به سبک مدیترانه‌ای در کنار عظمت خود، ظرافت را به نمایش می‌گذارند. عنصری از سادگی در طراحی آن‌ها وجود دارد که آن‌ها را بسیار جذاب‌تر می‌کند.

به طور کلی خانه‌های مدیترانه‌ای به سه دسته تقسیم می‌شوند::

رنسانس ایتالیایی: از سازه‌ها و ساختمان‌هایی که در دوران رنسانس ایتالیا ساخته شده‌اند، الهام گرفته شده است. ستون‌ها و قوس‌های گرد این سبک خاص را در خود دارد.

احیای اسپانیایی: این سبک، از معماری استعماری اسپانیا الهام گرفته شده است. معمولاً ویلاها و خانه‌های شهری که طبق این طرح ساخته می‌شوند، دارای خطوط ساده و تمیز هستند؛ درحالی‌که سقف آن‌ها کم شیب است.

مدیترانه‌ای مدرن: ویژگی‌های معمولی خانه‌های مدیترانه‌ای را نشان می‌دهد؛ اما حس مدرنی در آن وجود دارد. رگه‌هایی از تاثیرات اسپانیایی و ایتالیایی در واحدهای مسکونی طراحی شده بر اساس سبک مدیترانه‌ای مدرن مشهود هستند.

مدرن

در طراحی خانه‌های ویلایی به سبک مدرن، عموما از فرم‌های ساده و خطوط مشخص استفاده می‌شود. در خانه‌های ویلایی به سبک مدرن، خبری از ریزه‌کاری و تزئینات نیست. بتن، فلز و شیشه مهم‌ترین مصالحی هستند که در نمای این نوع از سازه‌ها دیده می‌شوند. فضاها به‌شدت کاربردی و چندمنظوره طراحی می‌شوند تا ساکنین بتوانند استفاده‌های مختلفی از آن‌ها داشته باشند. سبک مدرن را می‌توان یکی از انواع و سبک های خانه ویلایی محبوب در سراسر جهان به شمار آورد.

اسپانیایی

ویلاها و خانه‌های شهری با سبک اسپانیایی به واحدهای مسکونی دوران استعمار اسپانیا اطلاق می‌شود که برای اولین بار در دهه ۱۶۰۰ ظاهر شدند. بااین‌حال، این طرح معماری امروزه بسیار محبوب است. این خانه‌ها دارای طاق‌نماهای پرآذین، سقف‌های چوبی کلاسیک و پنجره‌های کوچک هستند. علاوه بر این، آن‌ها را با گچ‌بری سفید، دیوارهای ضخیم و آجرکاری خشتی می‌شناسند.

به دلیل دیوارهای ضخیم و گچ‌بری شده، خانه‌های به سبک اسپانیایی در مناطقی با آب‌وهوای گرم‌تر، محبوب هستند. این دیوارهای ضخیم به‌عنوان یک لایه عایق اضافی عمل می‌کنند.

وقتی صحبت از تزئینات به میان می‌آید، باید گفت خانه‌های به سبک اسپانیایی به شیوه‌ای ساده طراحی شده‌اند. آن‌ها معمولاً واحدهای یک طبقه با طاق‌های پیچیده، راهروهای ورودی و راهروهای داخلی هستند. بااین‌حال، برجسته‌ترین ویژگی آن‌ها تیرهای نگه‌دارنده چوبی است. خانه‌ای که این تیرها را داشته باشد، نشان می‌دهد که ملکی به سبک اسپانیایی است. برخی از ویلاهای اسپانیایی حیاط داخلی نیز دارند.

انواع و سبک های خانه ویلایی

 

عربی

این یکی از محبوب‌ترین سبک‌های معماری در کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود. ویلاها و خانه‌های شهری به سبک عربی، به خاطر شکوه و عظمت خود مشهور هستند. خانه‌هایی که طبق این سبک ساخته شده‌اند، دارای اتاق‌های جادار، سقف‌های گنبدی شکل و پنجره‌های بزرگ هستند. علاوه بر این، آن‌ها با لوسترهای بزرگ، کف‌های براق و نرده‌هایی با طرح‌های پیچیده تزئین شده‌اند.

امروزه خانه‌های ویلایی به سبک عربی اغلب ترکیبی زیبا و باشکوه از طرح‌های قدیمی و جدید عربی هستند. برخی از عناصر مدرنیسم را در این ویژگی‌ها به شکل رنگ‌های تند می‌توان مشاهده کرد. برخی از ویلاها دارای پاسیوهای سرپوشیده نیز هستند که مکانی عالی برای قرار دادن مبلمان در فضای باز به شمار می‌آیند.

جمع‌بندی

انواع و سبک های خانه ویلایی شامل ویلا همکف، نیم پیلوت، دوبلکس، تریبلکس، مدرن، سنتی و … می‌شود. نکته مهم در انتخاب هرکدام از این انواع و سبک‌ها در نظر گرفتن سلایق، روحیات و نوع نگاه شما به معماری است.

منابع: دکوبوم

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه